Gośćmi 48. spotkania KME będą dr Anna Kalinowska – ekolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Zofia Prokop – 06Zofia Prokopbiolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. dr hab. Piotr Skubała – ekolog z Uniwersytetu Śląskiego.

 

W liście otwartym skierowanym do ludzkości ponad 15 tysięcy naukowców ze 184 krajów przestrzega przed negatywnymi konsekwencjami działań ludzi, które mogą być zgubne dla nich samych. Sygnatariusze listu przyznają, że zarówno środowisko naukowe, politycy, media, biznes, jak i wszyscy 07Anna Kalinowskaludzie nie robią wystarczająco dużo, by walczyć o swoją planetę. Jeśli to się nie zmieni, czeka nas „katastrofalna utrata różnorodności biologicznej i niezliczone ludzkie cierpienia”. Co musimy zrobić, aby czarny scenariusz się nie ziścił? Jakie działania w świecie i naszym kraju są konieczne, aby stworzyć zrównoważone społeczeństwo? Jakie istnieją dzisiaj kluczowe zagrożenia dla polskiej przyrody? Co zrobić, aby głos naukowców i sporej części społeczeństwa został usłyszany przez polityków? Na te i szereg innych problemów środowiskowych będzie okazja porozmawiać z

trójką polskich uczonych zaangażowanych w obronę polskiej przyrody.

31.05.2014 Katowice . Profesor Piotr Skubala, ekolog , biolog z wydzialu Biologii Uniwersytetu Slaskiego . Fot . Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Spotkanie poprowadzą dr hab. Edyta Sierka (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego – Prodziekan ds. promocji i współpracy z otoczeniem i dr Ryszard Kulik (psycholog, trener, aktywista ekologiczny, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot)

Spotkanie odbędzie się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Katowice oraz dzięki współpracy z panią Katarzyna Pryc (kierownik Kinoteatru Rialto).

dr Anna Kalinowska

Dyrektor Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym na Uniwersytecie Warszawskim; Człowiek Roku 2003 Polskiej Ekologii; autorka książek dot. ekologii; członek Komitetu Doradczego ds. Edukacji przy Konwencji o różnorodności biologicznej; członek IUCN.

dr Zofia Prokop

biolożka ewolucyjna, współzałożycielka „Nauki dla przyrody” (ruch zrzeszający naukowców, działający na rzecz ochrony i rozważnego gospodarowania bogactwem przyrodniczym naszego kraju).

prof. dr hab. Piotr Skubała

ekolog gleby, akarolog, działacz na rzecz ochrony przyrody, stały współpracownik miesięcznika „AURA. Ochrona środowiska” i „Dzikie Życie”, członek Komisji ds. GMO i GMM przy Ministrze Środowiska.